Jaś złotym medalistą

Jak wiecie, nauka gry w szachy w naszej Szkole jest jednym z obowiązkowych zajęć. I nie ma się co dziwić, nic bowiem nie wpłynie lepiej na rozwój naszych Zaradnych Odważnych i Oryginalnych niż możliwość wykazania inicjatywyi fantazji, trenowanie pamięci i uwagi czy kształcenie wyobraźni przestrzennej.  Nauka gry w szachy stwarza do tego nieograniczone możliwości, a przy tym wspiera abstrakcyjne, logiczne myślenie, tak sumiennie pielęgnowane w naszej Szkole.

Już od samego początku roku szkolnego, w każdy czwartek, przy pomocy pana Irka Nowaka, uczniowie klasy pierwszej zgłębiają tajniki tej królewskiej gry. Nie trzeba było dużo czasu, żeby zachęcić do gry wszystkich naszych pierwszaków. Część z nich, najbardziej ciekawych miłośników strategii szachowych, zaczęła dodatkowo uczęszczać na zajęcia w Ośrodku Kultury, które również prowadzi  pan Irek. Wśród nich znaleźli się Jaś Skrzypiński, Sonia Krajewska, Adaś Nowak i Leon Ćwikliński. Warto podkreślić, że od stycznia tego roku, grupa średzkich szachistów występuje już w ramach Sekcji Szachowej pod patronatem KS Polonia Środa Wlkp.

Nasi mali szachiści mają już na swoim koncie kilka występów, począwszy od Mikołajkowego Turnieju Szachowego dla dzieci Smerfy, organizowanego 6 grudnia 2014 roku przez poznański Dom Kultury „Na pięterku”, w którym udział wzięła Sonia i Jaś. Kolejne turnieje odbywały się już w Środzie Wlkp. – I Powiatowy Turniej Szachowy o puchar Dyrektora Ośrodka Kultury,  który odbył się 13 grudnia (tu udział wzięli Sonia, Jaś i Adaś, z rodzicami) oraz tegoroczny Turniej w randze Mistrzostw Powiatu Średzkiego, w którym 1 marca startował Jaś i Adaś z tatą.

W ostatnim  turnieju z cyklu I krok szachowy, zorganizowanym 21 marca przez Dom Kultury „Na pięterku”, udział wziął tylko Jaś Skrzypiński, ponieważ z uwagi na ogromne zainteresowanie turniejem, nie wszystkim chętnym udało się wpisać na listę startową (ostatecznie udział wzięło 50 wielkopolan, rocznik 2006 i młodsi). Jednak mimo tak niewielkiej reprezentacji naszej Szkoły na turnieju, i tak pokonaliśmy wszystkich! Jaś okazał się bezkonkurencyjny zwyciężając z kompletem punktów! To jego pierwszy złoty medal i miejmy nadzieję, nie ostatni!

Kolejne zmagania naszych młodych szachistów już w najbliższą niedzielę 29 marca br. na organizowanym przez KS Polonia Środa Wlkp. Turnieju Wielkanocnym dla młodzieży szkół podstawowych – rocznik 2008 i młodsi.

Trzymamy mocno kciuki za naszych pierwszaków i życzymy kompletu punktów!  jas1 jas